توانمندیهای استان

استان مرکزي از کهن‌ترين مناطق ايران است که با برخورداری از پیشینه علمی و فرهنگی غنی و موقعیت جغرافیایی خاص در کشور، وجود صنایع بزرگ، بنگاه های اقتصادی و بازرگانی، وجود اراضی گسترده با قابلیت کشت بهینه، برخورداری از زیربناهای قوی در شبکه حمل و نقل و نیز قرارگیری در شاهراه انرژی کشور در موقعیت بسیار مطلوبی جهت ایفای نقش بیشتر در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور و نیز افزایش صادرات غیر نفتی به بازارهای بین المللی برخوردار می باشد.


توانمندیهای استان در بخش صنعت:

استان مركزی از جمله استانهای صنعتی كشور محسوب می شود، وجود صنایع مادر، این استان را به یکی از قطبهای صنعتی كشور مبدل كرده است؛ همچنین وجود كارخانه های چشمگیر و تولیدی نیز خود گویای این مهم است.

مهمترین كارخانه های صنعتی استان: ماشین سازی، آلومینیوم سازی، كابل سازی، كمباین سازی، لاستیك سازی، كارخانه هپكو (سازنده ماشین آلات راه سازی)، كارخانه های سازنده پروفیل و لوله های آبیاری آلومینیومی، كارخانه های آونگان (سازنده پایه فلزی انتقال نیرو)، كارخانه ادوات كشاورزی، كارخانه تولید نورد آلومینیوم، رنگ روناس، پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه آذرآب


توانمندیهای استان در بخش معدن:

در استان مرکزی 112 معدن مختلف وجود دارد.


توانمندیهای استان در بخش کشاورزی:

در حدود 19 درصد مساحت استان مرکزی را زمين های كشاورزی، 57 درصد زمين هاي مرتعی و بقیه را زمين هاي غير کشاورزی از قبيل درياچه ها، كويرها، جاده ها و شهرها تشكيل می دهند. از محصولات مهم كشاورزی استان می توان غله، گندم، جو، حبوبات، پنبه، زعفران، انجير، انار، سيب، انگور، گردو، بادام، قيسی، آفتاب گردان، چغندر قند، تنباكو، خشكبار، گوجه فرنگی، پياز، گياهان دارويی مانند ترنجبين را نام برد. برخی از محصولات استان مرکزی به سایر استانها و حتی به خارج از کشور صادر می شود.


 توانمندیهای استان در بخش دامپروری:

تنوع اقلیمی و آب هوایی استان و میزان بارش باران در فصول مختلف، طبیعت ویژه ای را از جهت رویش گیاهان در این منطقه باعث شده است. از این رو می توان گفت استان مركزی یكی از غنی ترین مراتع طبیعی ایران است و برای پرورش انواع دام و طیور و حتی پرورش زنبور عسل مناسب است.